Jubileusz 100-lecia Obserwatorium Astronomicznego

 

Jak ten czas szybko leci... Właśnie w tym roku mija sto lat od uruchomienia obserwatorium astronomicznego na Lubomirze. To właśnie w połowie września 1922 r. pierwszy kierownik stacji - Jan Gadomski ogłosił zakończenie prac przygotowawczych w niewielkim, drewnianym obserwatorium astronomicznym na Lubomirze. Chociaż słowo "obserwatorium" to nieco za dużo - faktycznie była to niewielka stacja...

Ta niewielka stacja, doszczętnie spalona we wrześniu 1944 roku, została odbudowana jako jedno z dwóch górskich obserwatoriów w roku 2007. Parę dni ponad sto lat po uruchomieniu przedwojennej stacji, 24 września 2022 roku, na szczycie Lubomira obchodziliśmy uroczystości upamiętniające to wydarzenie. Organizatorem obchodów były Gmina Wiśniowa - właściciel Obserwatorium i Szkoła Podstawowa - administrator budynku. Patronat honorowy nad uroczystością objęli: Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, oraz Starosta Powiatu Myślenickiego Józef Tomal, natomiast patronat medialny: Dziennik Polski i iTV Myślenice.

Wrzesień w tym roku nie dopisał pogodowo. My jednak mieliśmy szczęście w czwartek przestał padać deszcz, w piątek i sobotę pogoda była przyzwoita, aby w niedzielę wrócić do reguły tegorocznych opadów deszczu. Było chłodno, ale mimo wszystko uroczystości rozpoczęły się punktualnie polową mszą świętą odprawioną przez proboszcza tutejszej parafii księdza Sławomira Kamińskiego SCJ.

 

Po mszy świętej głos zabrali zaproszeni goście:

  • Poseł na Sejm IX kadencji, mgr Władysław Kurowski,
  • Wicemarszałek Województwa Małopolskiego, mgr inż. Józef Gawron
  • Radny Sejmiku Wojewódzkiego, mgr Robert Bylica,
  • Starosta Powiatu Myślenickiego, mgr Józef Tomal,
  • Prezes LGD "Turystyczna Podkowa", mgr. Jan Marek Lenczowski    
  • Wójt Gminy Wiśniowa, mgr. Bogumił Pawlak

 

W trakcie wystąpień Obserwatorium zostało uhonorowane nagrodę Województwa Małopolskiego Medal Polonia Minor, którą w imieniu Marszałka Małopolski wręczył wicemarszałek Józef Gawron w asyście radnego Roberta Bylica. Z ramienia Gminy Wiśniowa nagrodę odebrali Pan Wójt mgr Bogumił Pawlak wraz z dyrektorem szkoły w Węglówce Panią mgr Barbarą Jugowiec. Nagroda ta zostanie umieszczona w budynku Obserwatorium i będzie dostępna dla każdego odwiedzającego to urocze miejsce. 

 

Po części bardzo oficjalnej nadszedł czas na wykład popularno-naukowy, podczas którego dr Marcin Cikała, kierownik Obserwatorium, przybliżył pokrótce smutną, ale szczęśliwie zakończoną historię przedwojennego obserwatorium w szczególności z uwzględnieniem mniej lub bardziej znanych anegdot z tamtego okresu. Po jego występie instrumenty muzyczne w ręce wzięła Orkiestra Dęta OSP w Węglówce rozgrzewając wszystkich w ten chłodny dzień. Uroczystości z przytupem zakończyli Mali Węglowianie śpiewem i tańcami.

Na sam koniec pozostała jeszcze ta bardziej nieoficjalna część uroczystości powiązana z degustacją i konsumpcją. Panowie z kuchni polowej serwowali super pyszną i ciepłą grochówkę, a strażacy pilnujący grilla podzielili się kiełbaskami na ciepło. Na słodko były pierniki i ciastka przepięknie ozdobione astronomicznie przez panią Monikę Leśniak. Pracownicy obserwatorium umożliwili wszystkim chętnym zwiedzanie obserwatorium wraz z wejściem pod kopułę, gdzie można było zobaczyć jak działa zainstalowany pod nią teleskop. Nie zabrakło także imprezy towarzyszącej - krótkofalowcy z Klubu Krótkofalowców Dolina Raby SP9KDR łączyli się z różnymi miejscami w Europie publikując informacje o 100-leciu obserwatorium. Nie można także zapomnieć o ogromnej pomocy strażaków z OSP z terenu Gminy Wiśniowa i Koła Gospodyń Wiejskich w Węglówce - bez nich część organizacyjna na pewno by się nie udała. Dziękujemy także za pomoc w przygotowaniu nagłośnienia Panu Dyrektorowi GOKiS Adrianowi Kulikow oraz Panu mgr Ryszardowi Leśniakowi za włożony trud w organizację uroczystości.  

Na koniec publikujemy oficjalny plakat i folder wydany w związku z obchodzonym jubileuszem.