Informacje dla turystów indywidualnych:

Do 3.11 obserwatorium jest czynne w soboty i niedziele
w godzinach: 11:00 - 17:00 (wejścia 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00*).

W czerwcu Obserwatorium będzie czynne
w dniach: 1, 2, 8, 9, 15, 16, 22, 23, 29, 30 

Planowane wieczorne pokazy nieba: 8 i 29 - galaktyki i mgławice, 15 - obserwacje Księżyca.

* - w tych godzinach obserwacje Słońca mogą być utrudnione.
** - planujemy organizację nieba tylko w dwa z wymienionych trzech dni; data uzależniona jest od pogody; wstępne informacje pojawią się 29.04

Nie prowadzimy wcześniejszej rezerwacji miejsc. Cena biletów: normalny - 20 zł, ulgowy (dziecko 5-18 lat) - 10 zł, osoby niepełnosprawne - bezpłatnie (za okazaniem ważnej legitymacji). Płatność na miejscu kartą, bądź gotówką.

ze względu na bezpieczeństwo odwiedzających nas osób, oraz sprzętu zainstalowanego w obserwatorium, aktualnie nie ma możliwości wejścia do kopuł w obserwatorium

 

Podczas pogodnych dni głównie prowadzone są pokazy Słońca, za pomocą drugiej co do wielkości lunety słonecznej w Polsce. Jej średnica wynosi aż 130 mm. Teleskop ten, dzięki zastosowaniu odpowiedniego filtra, umożliwia obserwacje m. in. wybuchów na Słońcu. W trakcie obserwacji Słońca, omawiana jest budowa naszej Dziennej Gwiazdy, jak i wszelkiego rodzaju zjawiska, które możemy obserwować na "powierzchni" Słońca.

 

Jeżeli warunki będą w pełni sprzyjające to w okresie wakacyjnym spróbujemy pokazać także Wenus. Obserwacje tej prowadzone są tylko i wyłącznie, gdy odległość kątowa planety od Słońca przekracza 30 stopni i planeta jest widoczna na naszym niebie nad drzewami. Prosimy o wyrozumiałość, nawet w sprzyjających warunkach może nie być okazji przeprowadzić obserwację tej planety.

Obserwacje Słońca, czy też Wenus wymagają bezchmurnego nieba. W przypadku zachmurzenia, zapraszamy na prelekcję dotyczącą historii placówki, aktualnego wyglądu nieba, czy też pogawędki na tematy astronomiczne. Czas przebywania w obserwatorium (pokaz, prezentacja) wynosi około 35-40 minut. 

Pomimo wszelkich starań z naszej strony, może się zdarzyć konieczność zamknięcia obserwatorium w danym dniu. O zaistniałej sytuacji postaramy się poinformować Państwa odpowiednio wcześniej. Proszę pamiętać, że nie zawsze jest to możliwe, dlatego prosimy sprawdzać informacje o dostępności obserwatorium we własnym zakresie.