Obserwatorium Astronomiczne na Lubomirze
  • Start
  • O nas
    • Historia obserwatorium
    • Obserwatorium dziś
    • Ochrona danych osobowych
    • Starosta myślenicki informuje
    • Jubileusz 100-lecia
  • Atrakcje
    • Turyści indywidualni
    • Grupy zorganizowane
    • Pokazy nieba - informacje
    • Pokazy nieba - regulamin
    • Pokazy nieba - terminarz
    • Pokazy nieba - najbliższe spotkanie
    • Znaczek turystyczny
    • FAQ
  • Galeria
    • Galeria astronomiczna
    • Galeria obserwatorium
  • Dojazd
  • Kontakt

14.10 - wieczorne pokazy nieba - ewolucja gwiazd

Zapraszamy na pokazy nieba dotyczące ewolucji gwiazd. Pokazy rozpoczniemy o godzinie 20:00. Prowadzone będą teleskopem o średnicy 35 centymetrów. To co zobaczymy przedstawiają poniższe (rzeczywiste) rysunki wykonane nieco mniejszymi teleskopami.

Spotkanie rozpoczniemy od poznawania najważniejszych gwiazdozbiorów i krótkiego przedstawienia mitologii z nimi związanej. Dalszymi obiektami, na które skierujemy teleskop, będą mgławice i gromady gwiazd przedstawiające kolejne stadia ewolucji gwiazd - wyjaśnimy jak te powstają i jak żyją. Wśród obserwowanych obiektów nie zabraknie takich jak: mgławice Pierścień, Hantla, Cirrus, gromady gwiazd w Herkulesie i Strzelcu. Na sam koniec pokazów postaramy się skierować teleskop na Saturna - jest szansa, że będzie już widoczny. Pokazy potrwają około 2 godzin. 

Mgławica Pierścień widoczna w 35 cm teleskopie. Mgławica Hantla

Powyższe rysunki przedstawiają przybliżony widok obserwowanych obiektów. Kliknij na rysunek aby powiększyć.

Niewątpliwą atrakcją pokazów będzie Saturn, którego pokażemy pod koniec pokazów. W zależności od warunków atmosferycznych będziemy mogli dostrzec słabe pasy równikowe, jak również rozległy i okazały system pierścieni otaczający planetę, kilka księżycy, a także przerwę Cassiniego w pierścieniu. 

Na pokazy prosimy ubrać się odpowiednio ciepło - obserwacje prowadzone są na zewnątrz budynku. Należy się spodziewać, że temperatura spadnie do kilkunastu stopni. Pokazy skierowane są do osób powyżej 12 roku życia. Nie znaczy to, że rodzice/opiekunowie nie mogą przyjść z dziećmi młodszymi. W tym przypadku prosimy jednak o uwzględnienie faktu, że ogromną przeszkodą dla młodszych dzieci jest późna pora organizacji pokazów, trudność prowadzenia obserwacji, oraz warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz budynku.

Przed pokazami konieczne jest przyzwyczajanie oka do ciemności, dlatego prosimy o oszczędne używanie światła zarówno przed, jak i podczas pokazów. Dotyczy to również używania telefonów komórkowych!!! Cały proces akomodacji oka trwa około 40 minut i trzeba go przechodzić po każdym zaświetleniu oczu.

Koszt udziału w tematycznych pokazach nieba wynosi 25 zł od osoby dorosłej, 20 zł od dziecka w wieku 5-18 lat. Dzieci do lat 5 i osoby niepełnosprawne (na podstawie ważnej legitymacji) są zwolnione z opłaty. Płatność gotówką lub kartą na miejscu.

Aby uczestniczyć w pokazach wymagana jest wcześniejsza samodzielna rejestracja. Formularz zostanie udostępniony o wyznaczonej godzinie (informacje poniżej w ramce). Ilość uczestników jest ograniczona do 20.

Formularz rejestracyjny na pokazy SOBOTNIE zostanie automatycznie opublikowany na miejscu tej ramki,
tylko i wyłącznie, gdy prognozy pogody na dzień pokazów będą sprzyjające.


Formularz rejestracyjny będzie otwarty w PIĄTEK 13.10 o godzinie 18:00 
i pozostanie udostępniony do godziny 12:00 w SOBOTĘ.

 

Jeżeli nie macie Państwo pewności, czy będziecie mogli uczestniczyć w pokazach Nie dokonujcie rezerwacji!!!
W przypadku braku możliwości przyjazdu z powodu niespodziewanych wydaRZeń prosimy o pilną informację!!!

Jest wiele osób chętnych, którE z chęcią wezmą udział w pokazach, a zostają odesłanE z kwitkiem ze względu na brak miejsc. Tymczasem na pokazach nieba nie zjawiają się ci, którzy mieli. pozostają wolne miejsca, które mogłyby być przeznaczone dla osób spoza listy uczestników.

PAMIĘTAJ! NIE bądź egoistą - jEśli sam nie chcesz to pozwól innym cieszyć się pięknem nocnego nieba!

 

Informacje techniczne

UWAGA!!! Pokazy ODBYWAJĄ się tylko przy bezchmurnym niebie!!!

Proszę pamiętać, że bazujemy na prognozach pogody aktualizowanych co 6 godzin. Niestety tak często zmieniające się prognozy (szczególnie w okresach dynamicznych zmian w pogodzie) uniemożliwiają dokładne opisanie warunków jakie mogą panować w obserwatorium w trakcie pokazów. Pamiętajmy także o tym, że prognozy pogody mogą się mylić!!!

Wszystkie informacje o odwołaniu pokazów zamieszczone będą na stronie głównej dzień przed pokazami około godziny 21:00. Będzie to jednocześnie ostateczny komunikat który wydamy bazując na publikowanych w tym czasie prognozach pogody.
 Prosimy zatem we własnym zakresie sprawdzać informacje na naszej stronie internetowej. 

Jednocześnie informujemy, że w wyniku zdarzeń niespodziewanych publikacja informacji może zostać przełożona na dzień pokazów, maksymalnie do godziny 16:00. Wiadomość e-mail zostanie wysłana do Państwa na wskazany w formularzu adres, jedynie w przypadku nieszczęśliwych i nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Zaznaczamy również, że nie bierzemy odpowiedzialności w przypadku nie zapoznania się z opublikowanymi informacjami.

 

Prosimy TAKŻE pamiętać, że teleskop to tak naprawdę urządzenie zarówno elektroniczne jak i optyczne. używamy go na zewnątrz budynku z narażeniem na uszkodzenie w przypadku opadów deszczu. Ze względu na to W przypadku nawet niewielkiego ryzyka wystąpienia opadów, również przelotnych, pokazy zostaną bezwzględnie odwołane. Kompletny teleskop waży 120 kg, jego demontaż zajmuje około 15 minut. Rozłożenie i przeniesienie teleskopu jest jedyną możliwością jego ochrony przed ewentualnym zalaniem. 

Prosimy o wyrozumiałość - Bezpieczeństwo sprzętu jest dla nas priorytetem!!!

W celu uniknięcia nieścisłości Prosimy zapoznać się z INFORMACJAMI PODSTAWOWYMI, oraz regulaminem wieczornych pokazów nieba.

 

Copyright © 2023 Obserwatorium Astronomiczne na Lubomirze
DESIGNED BY: AS DESIGNING