Zapraszamy na pokazy najbardziej znanej i najładniejszej mgławicy na naszym niebie. Pokazy rozpoczniemy o godzinie 18:00. W przypadku dużego zainteresowania uruchomimy drugą grupę o godzinie 19:30. Pokazy prowadzone będą teleskopem o średnicy 35 cm. Powiększenie jakiego będziemy używać wyniesie około 120x. To pozwoli przyjrzeć się dokładnie mgławicy.
Mgławica w Orionie jest najjaśniejszą i jednocześnie najpiękniejszą mgławicą dyfuzyjną na niebie, widoczną nawet gołym okiem. Choć tak naprawdę znana była już od starożytności, to swojego miejsca w katalogach astronomicznych doczekała się dopiero w 1610 roku, za sprawą Nicolas-Claude Fabri de Peiresc. Nieco później Charles Messier dodaje mgławicę do swojego katalogu pod numerem 42, łamiąc tym samym swoje postanowienia dotyczące celu katalogu. Ten miał zawierać jedynie mgławice ciemne, mogące być mylone z kometami.
Zdjęcie mgławicy wykonane w trakcie testów oprogramowania kamery CCD największego (90 cm) w Polsce teleskopu umieszczonego w Toruniu. Czasy ekspozycji w filtrach astronomicznych BVR 3x5 minut na kanał.
A tak wygląda w teleskopie o średnicy 25cm i powiększeniu około 100x. Zdjęcie zaczerpnięte z portalu www.asod.info.
Powyższy rysunek przedstawia wygląd mgławicy przez teleskop o średnicy 25 cm. My wykorzystamy do obserwacji tej mgławicy teleskop o średnicy 35 cm, co pozwoli na odkrycie wielu bardzo interesujących szczegółów. Ponadto obserwacje prowadzone będą przy użyciu filtru tlenowego (bardzo wąskie pasmo przepuszczania), co pozwoli na ogromne zwiększenie kontrastu w okularze teleskopu.
Na pokazy prosimy ubrać się odpowiednio ciepło - obserwacje prowadzone są na zewnątrz budynku. Można się spodziewać, że temperatura spadnie poniżej zera. Pokazy skierowane są do osób powyżej 8 roku życia. Nie znaczy to, że rodzice/opiekunowie nie mogą przyjść z dziećmi młodszymi. W tym przypadku prosimy jednak o uwzględnienie faktu, że ogromną przeszkodą dla młodszych dzieci jest późna pora organizacji pokazów, oraz warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz budynku.
Koszt udziału w pokazach nieba wynosi 25 zł od osoby dorosłej, 20 zł od dziecka w wieku 5-18 lat. Dzieci do lat 5 i osoby niepełnosprawne (na podstawie ważnej legitymacji) są zwolnione z opłaty. Płatność gotówką lub kartą płatniczą na miejscu.
Aby uczestniczyć w pokazach wymagana jest wcześniejsza rejestracja. Rejestracji należy dokonać samodzielnie korzystając z formularza, który zostanie otwarty o wyznaczonej godzinie i będzie aktywny przez 24 godziny (informacje w ramce poniżej). Prosimy pamiętać, że poprzez formularz rejestracyjny można dokonać rezerwacji miejsca tylko dla jednej osoby! Liczba miejsc jest ograniczona do 30 w grupie. Liczy się kolejność zgłoszeń.