NGC 7217

NGC 7217 to bardzo ciekawa galaktyka spiralna znajdująca się w gwiazdozbiorze Pegaza.

Jej osobliwością jest kilka koncentrycznych pierścieni dookoła jądra zawierających głównie gwiazdy i obszary je formujące. Obserwacje teleskopem HST pokazały, że w rejonach centralnych doszło do kilku gwałtownych procesów gwiazdotwórczych. Ciekawostką jest również masywne sferoidalne halo rozciągające się daleko poza galaktykę.

Obserwacje tej galaktyki pokazały, że znajduje się w niej bardzo dużo gwiazd obiegających centrum w przeciwnym rotacji kierunku. Badania pokazały, że w galaktyce istnieją dwie różne populacje gwiazd: średnia w obszarach wewnętrznych i stara z małą zawartością metali w jej obszarach zewnętrznych.

Sądzi się, że taka ciekawa struktura budowy galaktyki, jak i rozkład populacji gwiazd miał swój początek w złączeniu się w przeszłości ogromnej galaktyki soczewkowej i jednej lub dwóch ubogich w gaz galaktyk, co utworzyło aktualną strukturę spiralną. Drugi scenariusz mówi, że masywne zgrubienie centralne jak i ogromne halo utworzone zostało w wyniku połączenia dwóch galaktyk, natomiast dysk utworzył się w późniejszym czasie, przy czym stale rośnie pobierając materię z obszaru międzygalaktycznego, czy też z lokalnych bardzo małych galaktyk.   

Zdjęcie w większej rozdzielczości dostępne jest tutaj.

 

Teleskop PW CDK 17
Montaż 10Micron GM4000 QCI
Detektor SBig STF-8300M
Filtry Baader LHaRGB 32mm
Data 31.08 - 26.09 2016r.
Ekspozycja LRGB: 250:90:90:90 min
Oprogramowanie CCDStack, Photoshop
Inne Wykonano we współpracy z firmą DeltaOptical