Częściowe zaćmienie Słońca - 10.06.2021r.

 

Pewnego czerwcowego dnia...

10 czerwca 2021r. miało miejsce obrączkowe zaćmienie Słońca, które z terenów Polski widoczne było jako częściowe. Trwające ponad półtorej godziny zaćmienie rozpoczęło się tuż przed południem a zakończyło na kwadrans przed drugą. Maksymalna faza zaćmienia (około 6%) w naszych okolicach miała miejsce około 12:50.

Choć prognozy pogody nie były sprzyjające, to tylko na groźbach się skończyło. W dzień zaćmienia pogoda dopisała wyśmienicie, przez co mieliśmy możliwość obserwacji całego zjawiska. Bardzo rzadko drobne chmury zasłoniły słońce na mniej więcej minutę. Mała wielkość zaćmienia, środek tygodnia i słaba aktywność Słońca nie zachęciła wielu osób do przyjścia. Na następne zaćmienie musimy poczekać do października 2022 roku. Będzie ciekawsze, bo aż 37% tarczy słonecznej będzie zasłonięte Księżycem. Dlatego już dziś zapraszamy na jego pokazy.

Wszystkim, którzy nas odwiedzili dziękujemy za przybycie i za wspólne obserwacje zaćmienia. Do zobaczenia na następnych!

W większej rozdzielczości jest dostępne tutaj. Pamiętajmy, że Słońce definiuje nam barwę białą, dlatego zdjęcie zostało sztucznie pokolorowane. Poniżej prezentujemy animację poklatkową z zaćmienia.

 

Teleskop Orion EON 120
Montaż Orion EQ-G
Detektor Canon 50D
Data 10.06.2021.
Ekspozycja 1/4000s
Oprogramowanie Photoshop