Galaktyka NGC 660

Niezwykle ciekawa galaktyka spiralna z poprzeczką.

Należy ona do grupy tzw. biegunowych galaktyk pierścieniowych, których aktualnie znamy około 100. NGC 660 jest chyba najbardziej znanym obiektem tej grupy. Znajduje się w gwiazdozbiorze Ryb, około 45 milionów lat świetlnych od Drogi Mlecznej. Odkryta została w dniu 16 października 1784 roku przez Williama Herschela.

Swój kształt zawdzięcza prawdopodobnie zderzeniu z inną galaktyką, do czego doszło około miliarda lat temu. Zanim jednak galaktyki zderzyły się doszło prawdopodobnie do wyciągania materii z jednej galaktyki przez drugą, która zaczęła formować się w pierścień krążący w płaszczyźnie pochylonej o około 40 stopni. Pierścień rozciąga się na około 50 000 lat świetlnych i jest znacznie grubszy od głównego pierścienia galaktyki. Zawiera on bardzo dużo gazu i obszarów aktywnych gwiazdotwórczo, jak również bardzo dużo młodych gwiazd, szczególnie gorących niebieskich olbrzymów. Końcem 2012 doszło w galaktyce doszło do ogromnego wybuchu spowodowanego prawdopodobnie emisją strug polarnych z centralnej czarnej dziury. 

Zdjęcie w większej rozdzielczości jest dostępne tutaj.

Szczegóły zdjęcia. Zdjęcie wykonane w standardowej technice LRGB. W trakcie obróbki materiału okazało się, że część materiału w filtrze B zebrana została podczas wyjątkowo stabilnej nocy (jednej z najlepszych nocy w historii Lubomira). Mnogość szczegółów widzianych w tym paśmie w centrum galaktyki, jak i pierścieniu sprawiła, że postanowiłem zmieszać część zdjęć w filtrze B z pasmem L. Po obróbce zdjęcia zabieg taki pozwolił na uzyskanie niesamowitej ilości szczegółów widocznych w ostatecznym obrazie galaktyki. Niestety, konieczne jest jeszcze dołożenie zdjęć wykonanych w paśmie Ha, aby uwydatnić obszary gwiazdotwórcze.

Teleskop PW CDK 17
Montaż 10Micron GM4000 QCI
Detektor SBig STF-8300M
Filtry Baader LHaRGB 32
Data 16.11.2012 - 18.11.2012r.
Ekspozycja LRGB: 180:60:60:60 min
Oprogramowanie CCDStack, Photoshop
Inne Wykonano we współpracy z firmą DeltaOptical