Podczas pogodnych dni prowadzone są pokazy Słońca. W sprzyjających warunkach można również zaobserwować fazę planety Wenus. Pokazy Słońca prowadzone są za pomocą lunety Coronado. Teleskop ten, dzięki zastosowaniu odpowiedniego filtra, umożliwia obserwacje m. in. wybuchów na Słońcu. Przed pokazami Słońca, prezentowany jest film omawiającym budowę naszej Dziennej Gwiazdy, jak i wszelkiego rodzaju zjawiska, jakie możemy obserwować na "powierzchni" Słońca.

W sprzyjających warunkach można także zobaczyć Wenus. Obserwacje tej prowadzone są tylko i wyłącznie, gdy odległość kątowa planety od Słońca przekracza 20 stopni. Prosimy o wyrozumiałość, nawet w sprzyjających warunkach może nie być okazji przeprowadzić obserwację tej planety.

Obserwacje Słońca, czy też Wenus wymagają bezchmurnego nieba. W przypadku zachmurzenia, zapraszamy na prelekcję dotyczącą historii placówki, aktualnego wyglądu nieba, czy też pogawędki na tematy astronomiczne.

Wejście do obserwatorium jest odpłatne w wysokości 7 zł od osoby dorosłej, 4 zł dzieci od 5 do 18 lat (zawiera 8% VAT). Dzieci do lat 5 - wstęp bezpłatny. Czas przebywania w obserwatorium (pokaz, prezentacja) wynosi około 35-40 minut.